“Yatırım Gurmesi” Altın Fiyatları İçin “Heyecan Verici” Dedi

"Yatırım Gurmesi" Altın Fiyatları İçin "Heyecan Verici" Dedi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Küresel piyasalarda ons altın fiyatları yaşanan gelişmelerle birlikte yönünü belirlemeye devam ediyor. Altının ons fiyatı 2.075 dolar ile tarihi zirvesine ulaştıktan sonra girdiği düşüş trendi ile birlikte, aşağıda 1.764 dolar dip noktasını görmüştü. Tarihi zirvesinin 300 dolardan fazla uzağında bulunan ons altın fiyatları, yaşanan gelişmeler ile birlikte toparlanma emareleri sergilemeye başladı ve tekrardan hafif dalgalı hareketlerle yükselişe geçti. Öte yandan ons altındaki dip seviyesinin görüldüğü aynı dönemde Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi 1.351 puan ile tüm zamanların rekor seviyesini görürken, dolar endeksi 2018 yılının Nisan ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. Yaşanan gelişmeler karşısında sarı maden yatırımcıları, uzmanlardan gelen yorumları değerlendirmeye aldı. Bu kapsamda, Morgan Stanley ABD Baş Hisse Senedi Stratejisti Mike Wilson ABD Doları’na ilişkin çarpıcı iddialarda bulundu.

Riskten Kaçan Yatırımcılar Altını Tercih Etti

Hem küresel piyasalarda hem de Türkiye’de, Covid-19 salgın döneminde reel faiz getirisinin negatife eğilmesi ve bol likiditenin etkisi ile risk alan yatırımcılar borsalara yönelirken, risk sevmeyen yatırımcılar tercihini altından yana kullandı. 2020 yılının son çeyreğinde piyasalar, Covid-19 vaka sayılarındaki artışa ve virüse karşı geliştirilen aşılara dair olumlu haber akışını takibe aldı. Yatırımcılar, 2021 yılında portföylerini belirleme konusunda araştırmalarını genişletti. Yatırımcılar araştırmalarını genişletmişken, Morgan Stanley ABD Baş Hisse Senedi Stratejisti Mike Wilson’dan ve küresel piyasalarda “Yatırım Gurmesi” olarak tanınan finans uzmanı ve dev yatırımcı Jim Rogers’tan dolar ve altına dair değerlendirmeler geldi.

Mike Wilson Dolarda 12 Ayda %10 Düşüş Bekliyor

Morgan Stanley ABD Baş Hisse Senedi Stratejisti Mike Wilson, ABD dolarının önümüzdeki 12 ay içinde %10 değer kaybetme olasılığının ihtimal dahilinde olduğunu iddia etti. Wilson, dolardaki düşüş beklentisinin sebebi için ise ilerleyen dönemlerde ABD’nin yapısal açıklar hususunda, büyük ihtimalle en agresif olacağı zaman yorumunu gösterdi. Öte yandan “Yatırım Gurmesi” Jim Rogers da piyasalar hakkındaki yorumlarını paylaştı.

“Yatırım Gurmesi” Değerli Madenler Hakkında Kritik Yorumlar Yaptı

Dünyaca ünlü Amerikalı yatırımcı ve finans uzmanı Jim Rogers, ekonomi piyasaları hakkındaki görüşlerini dile getirdi. 2000’li yılların başında emtia piyasalarındaki patlamayı öngörebilen tek isim olan Rogers, küresel piyasalarda “Yatırım Gurmesi” olarak tanınıyor. Rogers, piyasaları yorumlarken, yatırımcılar için kritik soruları cevapladı. Rogers, “Değerli madenlerdeki düşüş devam eder mi? Özellikle altın beklentiniz nedir?” sorusuna; “Benim altınım var, bir balon gibi patlayacağını düşünmüyorum. İlerleyen haftalarda belki daha fazla altın, daha fazla gümüşü dikkate alabilirim. Hatta gümüşü altından daha fazla dikkate alabilirim, çünkü gümüş daha ucuz. Altın ve gümüş önümüzdeki 2 – 3 sene içinde belki bir balona dönüşebilir. Fakat şu an için bir balon görmüyorum.” yanıtını verdi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!