Yeni Banka Uygulamaları Mart Ayında

Yeni Banka Uygulamaları Mart Ayında
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bankalar ve finansal bazı kuruluşları kapsam içerisine alacak uygulama için ocak 2021 tarihi beklenirken BDDK Bilgi Sistemi Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklama ile uygulamanın kullanımına başlanması için 1 Mart 2021 tarihi gösterildi. Hazırlanan ilk versiyonun kurgusal güncellemeleri gerektirdiği ve ikinci bir taslak hazırlandığını belirten daire başkanlığı bazı konularının daha da detaylandırılarak netleştirilmesi ve yeni yeniliklerin eklenmesi gerekliliğine vurgu yaptı. Uygulamanın özellikle bu dönemde bankalar ve finansal kuruluşlarının müşteri edinimi konusunda önemli bir işleve sahip olacağını da açıklamalarında yer verdi.

Dijital Yenilikler Yüzleri Güldürecek

Taslaklar üzerinde çalışmaların sürdüğü ve mart ayının başlarında kullanılmaya başlaması öngörülen uygulama sayesinde banka şubelerinde aşırı kalabalık oluşmayacak ve zaman kaybı da yaşanmayacak. Uygulama öncesi müşteri edinimi işlemleri müşterilerinin banka şubelerinde personeller ile yüz yüze gelerek sözleşmelerin imzalanması esasına bağlı olarak çalışan sistem bu yeni uygulama ile yüz yüze gelmeye gerek kalmadan müşteri kimlik doğrulama yöntemi ile müşteri edinimi sağlayacak. Özellikle bu dönemde temastan kaçınmamız gerekirken hayata geçirilecek olan bu yeni uygulamanın hem banka ve finansal kurumlar hem de banka müşterileri açısından yararlı olması bekleniyor. Bankaların kart sahipleri ile yaptığı anlaşmalar, finansal kiralama şirketlerinin kendi müşterileri arasında yaptıkları sözleşmeler, ödeme hizmeti ve kolaylığı sağlayan tüm finansal işletmelerin yer aldığı sözleşmeler ile portföy kuruluşları ve aracı kurumların da müşterileri ile ilişkilerini düzenleyen sözleşmeler bu uygulamanın kapsamı içinde yerini alıyor.

Dijital Müşteri Olma İmkanı Sunuluyor

Taslaklar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda banka şubelerine gitmeye gerek bırakmadan banka müşterisi olmayı sağlayacak bu sistem ile bankalar ve finansal bazı kurum ve kuruluşlar teknolojik tüm alt yapı sayesinde dijital müşteri sahibi olacak. Sözleşme ve benzeri işlemleri bu uyulama üzerinden sağlayacak bankalar ve finansal kurumlar verilen uyum süreleri sonunda tamamen dijital müşteri uygulamasını kullanma aşamasına geçecekler. Uygulamanın tasarlanan ve güncellenen ikinci versiyonu ile ilk tasarımından daha çok konuya yer vereceği ve hem banka ve finansal kuruluşlara hem kullanacak olan tüm vatandaşa yeni kolaylıklar sağlanacak

Açıklama Bankacılık Düzenleme ve Düzenleme Kurumu’ndan Geldi

Uzaktan müşteri edinimi uygulamasının 2021 Mart ayında kullanılacağı haberleri üzerinde açıklama BDDK’dan geldi. BDDK, tüm banka ve finansal kurumlara bilgi geçerek uygulamanın ikinci versiyonun hazırlandığını ve finans sektöründe önemli değişimlere neden olacak olan uygulamanın 1 Mart tarihinde uygulamaya hazır olacağını bildirdi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!