Yeni Dalga Geldi, Altında Düşüş Dolarda Yükseliş

Yeni Dalga Geldi, Altında Düşüş Dolarda Yükseliş
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Para piyasalarında bir süredir yaşanan hareketlilikler ile dolar aşağı yönlü altın ise yukarı yönlü ivme kazanıyordu. Kasım ayının ortalarından bu yana düşüş gösteren dolar kuru yeniden yükselişe geçti. ABD tahvil faizlerinin artması ile dolarda yükseliş başlarken, bu hareketlilik altını ise negatif etkiledi. Analistler önümüzdeki günlerde de doların yükselmeye ve altının düşmeye başlayacağını tahmin ediyor.

ABD doları Hazine kağıtları getirisinin yaşadığı yükseliş ile dolar küresel piyasada güç kazanmaya ve altın fiyatlarını geri çekmeye başladı. Doların güçlenmesinden etkilenen altın yükselişle kapattığı geçen haftanın ardından yeniden düşüş yaşamaya başladı. Altın fiyatlarının ne yöne hareket etmeye devam edeceği ise merak konusu oluyor. Analistler ise 2021 yılında ABD ekonomisinden toparlanma beklendiğini ve bu gelişmenin altın fiyatlarına negatif yansıyacağını iddia ediyor.

Altının Yükselişi Durdu, Aralık Ayından Bu Yana En Düşük Seviye

ABD dolarının Hazine kağıdı getirisinde %1.1 oranında artış yaşandı. Bu artış altın ve diğer piyasaları ise olumsuz açıdan etkiledi. Altın fiyatlarındaki düşüşün devam edip etmeyeceği ise merak konusu oldu. ABD ekonomisinde yaşanan değişimler ise altın fiyatları aralık ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. Geçen haftanın son işlem gününden bu yana 0.87 kayıp yaşayan spot altın bugün 1817,19 dolar seviyesinden işlem görüyor. Altının uzun zamandır devam eden görkemli döneminin son bulup bulmadığı, fiyatların yeniden yükselişe geçip geçmeyeceği ise merak konusu oldu.

Analistler Altında Negatif Gidişatın Devam Edeceğini Düşünüyor

Piyasadaki değişimler ve ABD ekonomisinde başlayan iyileşme ile beraber aşağı yönlü ivme kazanan altın ile ilgili analistler açıklamalarda bulunmaya başladı. Birçok ekonomist 2021 yılında ABD hamlelerinin altın fiyatlarını geri çekmeye devam edeceğini düşünüyor. Fed Başkan Yardımcısı Clarida’nın Covid-19 virüsü aşı çalışmalarının iyi gittiğine dair açıklamalarda bulunması ve ilerleyen dönemlerde kamu harcamalarında yaşanacak gelişmeler ile ABD ekonomisinin iyi bir yıl geçireceğini belirtmesi altın fiyatlarında yaşanacak gerileme ile ilgili tahminleri de destekliyor. Atın fiyatlarındaki gerilemeyi destekleyen diğer etmen ise Fed’in faiz oranlarını 2023 yılından önce arttırabileceğine dair sinyaller vermesi oldu.

Dolar Yükselişe Geçti, Dolar Kuru Güç Kazanmaya Devam Edecek Mi?

ABD’deki güçlü destek verileceğine yönelik açıklamalar ve Hazine kağıtları getirisinin yükselmesi, doları güçlendirmeye devam ediyor. ABD doları Euro, Japon Yeni, İsviçre Frangı gibi birçok para birimi karşısında değer kazanmaya devam ediyor. Analistler Euro’nun dolar karşısında değer kaybetmeye devam edeceğini düşünüyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!