Yerli Otomobil Fabrikası Umut Oldu

Yerli Otomobil Fabrikası Umut Oldu
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla 2018 yılında temelleri atılan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) yerli otomobil üretimi için fabrikanın temel atma işleminin tamamlandığını fabrikanın üst yapı inşaatının bu ay içinde başlanacağını duyurdu. Bu duyuru ile paylaşılan fabrikanın temeli atılmış hali heyecan yarattı. Üst yapı çalışmaları sırasında 5 bin kişinin istihdam edilebileceği haberi ise ilçede umut ışığı oldu. Fabrikanın temel güçlendirme çalışmalarında sona gelindiği haberi üzerine inşaatın 2021 yılı sonuna kadar bitirilmesinin hedeflendiği de belirtildi.

 Bir Fabrikadan Daha Fazlası

TOGG Yapı Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Başar Arıoğlu, inşaatın 5 aylık ilerleme durumunu gösteren Drone paylaşımı yanında, akıllı ve çevre dostu özelliklerin bu inşaatta bir araya geleceğini, bu fabrikanın her yönüyle bir fabrikadan daha fazla olacağını sözlerine ekledi. 2021 yılı sonuna kadar fabrika inşaatının sonuna gelmeyi hedeflediklerini belirten Arıoğlu, tesisin kaba maliyetinin yaklaşık 22 milyar olacağını ve fabrika inşaatı sürerken aynı zamanda Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından da yol ıslah ve alt yapı çalışmalarının sağlanacağını belirtti. Fabrika çevresinde altyapı ve yol çalışmalarının yapılacağı alanın limana ve tedarik bölgelerine olan yakınlığı ile üretimde etkili bir yarar sağlayacağını da sözlerine ekledi. Yıllık 175 bin araç üretmeyi hedeflediklerini belirten Arıoğlu fabrikadan oldukça umutlu olduklarını söyledi.

Bir İstihdam Merkezi Olacak

Yapım aşamasından itibaren birçok kişiye iş imkanı tanıyacak olmasıyla dikkat çeken ve özellikle Gemlik ilçesinde umut olan fabrikanın yapım aşamasından sonra da yaklaşık 4 bin 300 kişiye iş imkanı sunması bekleniyor. Türkiye’nin yüksek teknolojili ilk yerli otomobilinin üretimi için kurulan fabrikanın sadece yapım aşamasında 5 bin kişiyi istihdam ettiği de biliniyor. Bu fabrika ve yerli otomobil üretimi sayesinde Gemlik ilçesinin daha da kalkınacağını, gelişeceğini ve iş olanağına bağlı olarak nüfus yoğunluğunun da artacağını belirten Emrah Çelik, iş arayan arkadaşlarımız olduğunun farkındayız fabrika açıldığı zaman başvurularını yapabilecekler açıklamasında bulundu.

Yerli Otomobil ile Gemlik Kalkınacak

Yerli otomobil fabrikasının Gemlik’te açılacak olması çok güzel bir haber olarak değerlendirilenler arasında yer alan Su Solmaz, fabrikada çalışacak olan arkadaşlarımızın ilçeden olmasının hem fabrikamız hem de Gemlik için çok güzel bir adım olacağını belirtti. Aynı zamanda fabrikada çalışanların ilçeden olması Gemlik’in ekonomisinin canlanması ve kalkınması için de önemli bir adım sayılabilir. Metin Kalman da yerli otomobil fabrikasının zaten tanınan bir ilçe olan Gemlik’te kuruluyor olmasına seviniyoruz diyerek desteğini belirtti.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!