Yıldırımtürk Altın Piyasasını Değerlendirdi

Yıldırımtürk Altın Piyasasını Değerlendirdi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, Türkiye’nin altın rezervinin büyük bir çoğunluğunu elinde bulunduran İstanbul piyasasına dair açıklamalarda bulundu. Yıldırımtürk, fiyatların neden yükseldiğine ilişkin de yorumlarını dile getirdi.

“Satışlardaki Düşüşün 2 Temel Nedeni Var”

Mehmet Ali Yıldırımtürk altın satışlarında yaşanan düşüşün iki temel nedeni olduğunu dile getirdi. Yıldırımtürk açıklamalarında; “Birincisi; düğünlerin sınırlı yapılıyor olması. İkincisi; düğün mevsiminin bitmiş olması. Takı şeklindeki altınlarda satışlar biraz daha durdu. Üçüncü bir gerekçe ise fiyatların çok yüksek olması, yani hane halkına hitap etmeyen bir fiyata gelmiş olması. Şimdi örneğin 100 birimlik satışta; %30 çeyrek altın satıyoruz, %50 bir gram altın satıyoruz, %20’de yarım gram altın satıyoruz. Bileziğin ve altının gram fiyatı yüksek olduğu için biz daha düşük gramajlı olanlarını üretiyoruz” ifadelerini kullandı.

“Altın Fiyatının Artması Pırlanta Fiyatlarını Ucuzlattı”

İstanbul Mücevherciler Kuyumcular ve Sarraflar Derneği Başkan Yardımcısı Yıldırımtürk, altın fiyatlarının kısa sürede yükselmesinden sonra pırlanta fiyatlarının düştüğünü aktardı. Yıldırımtürk; “Şu anda bir cumhuriyet altını, 3 bin – 3 bin 500 lira; ama bu paraya da biraz daha büyük taşlı alınabilecek tek taş yüzükler var. Ben bunu tavsiye ediyorum ama piyasada da bu yönde bir eğilim var”

“Fiyat Yükselirken Herkes Altın Almaya Geliyor”

Fiyatların şu anda hane halkının bütçesine hitap etmeyecek bir durumda olduğunu söyleyen Mehmet Ali Yıldırımtürk; “Biz de genelde şöyle bir halk davranışı oluyor; altının fiyatı yükselirken herkes altın almaya geliyor ama altın fiyatı düşerken herkes altın satmaya geliyor. Bunun aslında tam tersi olması lazım.” dedi.

Hane Halkı Artık İhtiyaçlarına Yöneliyor”

Yıldırımtürk açıklamalarında, önceden kuyumcuların işlerinin daha iyi olduğunu dile getirdi. Konuyla ilgili Yıldırımtürk; “Fiyatlar daha uygundu, ihracat gelirleri iyiydi, hane halkının kazanımları iyiydi. Şimdi daha öncelikli ihtiyaç olan şeylere yönelim olduğu için böyle bir durum var.” sözlerini dile getirdi.

Altın İkinci Haftayı Hangi Seviyede Kapattı

Kasım ayının ikinci haftası dün itibariyle geride kalırken, piyasalar yeni işlem haftasına hazırlanıyor. Altın fiyatları ikinci haftayı şu fiyatlarda kapattı:

  • 22 ayar bilezik gramı: Alış 423,61 TL – Satış 440,00 TL
  • Yarım altın: Alış 1.521,30 TL – Satış 1.540,60 TL
  • Ata altın: Alış 3.124,40 TL – Satış 3.149,40 TL
  • Tam altın: Alış 3.002,79 TL – Satış 3.062,09 TL
  • Cumhuriyet altını: Alış 3.117,00 TL – Satış 3.164,00 TL
  • Gram altın: Alış 466,22 TL – Satış 466,33 TL
  • Çeyrek altın: Alış 756,60 TL – Satış 767,80 TL

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!