Yine Görev Değişikliği, Yine TL’de Kayıp

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlık görevinde yaşanan değişiklik sonrası dolar/TL kuru bir önceki hafta arasında Asya piyasalarında 8,47 seviyesine kadar yükselmişti. Dün gece saatlerinde, Para Politikası Kurulu (PPK) üyesi Murat Çetinkaya, TCMB başkan yardımcılığı görevinden alındı ve Çetinkaya’nın yerine göreve Mustafa Duman getirildi. Gece yaşanan görev değişimi sonrasında dolar kuru yine sert yükseliş ile tepki verdi ve değişim sonrası 8,27 TL seviyesine kadar yükseldi.

Yine Görev Değişikliği, Yine TL'de Kayıp
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurtiçi ekonomi piyasalarında dolar/TL kuru, 22 Mart tarihinde Kasım 2020 döneminden sonraki en yüksek seviyesini görmüştü. Dolar kurundaki bu ani artışın en büyük etkeni ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) başkanlık görevinde yaşanan değişiklik olmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ocak 2020 döneminde dönemin Merkez Bankası kararlarını eleştirmiş ve yüksek faize karşı olduğunu ifade etmişti. Naci Ağbal yönetiminde, Merkez Bankası 4,5 ayda toplamda 875 baz puan politika faizi artışına gitmişti ve bu artışların sonuncusu, 18 Mart tarihinde gerçekleştirilen Mart ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında gerçekleşmişti. Bu kararın alınmasından iki gün sonra Naci Ağbal görevden alındı ve yerinde Şahap Kavcıoğlu getirildi. Yaşanan görev değişimi sonrasında, yurtiçi piyasalarda para politikası zedelendi ve dolar kuru bu zedelenmeye yükseliş ile tepki verdi. Ardından dün gece alınan bir karar ile bu kez de Merkez Bankası başkan yardımcılığı görevinde bulunan PPK üyesi Murat Çetinkaya görevden alındı ve yerine Mustafa Duman getirildi. Yapılan değişiklik sonrasında dolar kuru 8,27 TL seviyesine kadar yükseldi.

TL’de Değer Kayıplarının Etkenleri

Dün gece alınan karar ile TCMB başkan yardımcılığı görevinde değişiklik yaşandı ve bu durum dolar kurunun sert yükselmesine sebep oldu. Öte yandan, dün gün içinde gerçekleştirilen kabine toplantısı sonrasında yapılan açıklamalarda, Covid-19 salgınında vaka sayılarındaki artış ve Türkiye’nin salgındaki risk haritasında oluşan değişiklik masaya yatırıldı. Salgında artan vaka sayıları da Türk Lirası’nın dolar karşısındaki değer kayıplarını destekleyen unsurlardan biri oldu.

Değişiklikler TL’de Satışları Tetikledi

Yurtiçi piyasalarda, ekonomi yönetimlerinde yapılan değişiklikler ve salgında vaka sayılarının artarak ilerlemesine bağlı olarak artış gösteren dolar/TL kuru, öte yandan küresel ekonomi piyasalarında tekrar güçlenen doların da etkisi ile yukarı yönlü ivmesini korudu. Analistler, TCMB başkan yardımcılık görevindeki değişimin Türk Lirası’nda satışları tetiklediğini ve TL cinsi varlıklarda iştahı azalttığını ifade ediyor. Şahap Kavcıoğlu’nun dün yapmış olduğu, politika faizinde indirime gidileceği ön yargısının doğru olmadığı açıklamalarına rağmen, yatırımcıların bu yöndeki beklentileri artış gösteriyor.

Flitch’in TCMB Görev Değişikliği Değerlendirmesi

Kredi derecelendirme kuruluşu Flitch’in, Ülke Notu Direktörü Douglas Winslow, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkanlık görevinde yapılan değişikliği, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüksek faiz karşıtlığının güçlenmesi olarak değerlendirdi. Winslow açıklamalarında, Naci Ağbal’ın Merkez Bankası başkanlık görevinde “şaşırtıcı derecede kısa süre” bulunduğunu dile getirdi.

Respond To This Post
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!