Yüksek Korumalı Elektronik Maske Geliştirildi

Yüksek Korumalı Elektronik Maske Geliştirildi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Koronavirüse karşı aşılama çalışmaları devam ederken sevindiren haber Türk Teknoloji Şirketi’nden geldi. Telekomünikasyon, uzay, hava ve savunma sanayi üzerinde uzun yıllardır hizmet sunmaya devam eden şirket dünya üzerindeki etkisini sürdüren Covid-19 salgını ile ortaya çıkan ihtiyaçlara çözüm olacak çalışmalara imza attı. Şirket koronavirüse karşı yüzde 99,5 oranında daha etkili koruma sağladığı iddia edilen elektronik maske geliştirdi. Şarj mekanizması ile çalışan maske Sağlık Bakanlığı’nın gerekli testlerinden geçerek belgelendi.

Bülent Işık Değerlendirmelerde Bulundu

Özellikle yurtdışından büyük ilgi gören elektronik maskenin geliştirilmesi sürecine ilişkin olarak TTAF teknoloji şirketi Ankara Bölge Müdürü Bülent Işık değerlendirmelerde bulundu. Işık, salgın sürecinde çözüm sağlamak için tecrübelerine dayanan birçok çalışma yaptıklarını söyledi. Pandemiye yönelik yapılan çalışmalar kapsamında 55 bin ücretsiz yüz siperliği dağıtımının gerçekleştiğini ve kişisel hijyen ve korumayı ile dezenfeksiyon sağlayacak çözümlere yöneldiklerini vurguladı. Işık, ultraviyole ürünlerle yapılan çalışmalar ardından elektronik maskenin ortaya koyulduğunu belirtti.

Zorlu ve Yorucu Süreç Sonunda Elektronik Maske Ortaya Koyuldu

Koronavirüsten korunmak için kullanılan maskelerin yetersizliğinin bilim insanları ve sağlık kuruluşları tarafından vurgulanması ve çift maske kullanımı gibi mecburiyetler elektronik maskenin gerekliliğini ortaya koydu. Işık, elektronik maskenin ultraviyole ürünler ile zorlu ve yorucu bir süreç sonunda geliştirildiğini söyledi. Değiştirilebilen filtre ve fan yapısına sahip olan maske 1 saatlik şarj edilme süresi sonunda 6 saatlik kullanım imkânı sunuyor. 4 katmanlı filtre yapısına sahip olan maske kullanıcıların kirli hava ile temasını önlüyor. Antibakteriyel ve alerji yapmayan malzemeler ile üretilen maske kullanım sonrası dezenfekte edilebiliyor.

İş Sağlığı ve Güvenliği İçin Kullanılabilir

4 katmanlı değiştirilebilir filtre ve fan yapısı ile kirli havanın solumasının önüne geçen maskenin sadece salgına yönelik olmadığı, maden ocaklarında ve sağlık kuruluşlarında kullanılabileceği belirtildi. Yüzde 99,5 oranında koruma sağlayan maskeye yurtdışından çok fazla talep geldiğini belirten Işık, yurtdışına ihracatın sağlanması yanında Türkiye’de de herkesin ulaşabileceği bir satış ağı kuracaklarını söyledi. Erişilebilir durumda olan maskelerin kullanıcılara ulaştırılması için online alışveriş alanlarında ve medikal kuruluşlar ile eczanelerde de bulunacağı belirtildi.

ABD ve Çin’de elektronik maskeye benzer ürünlerin var olduğuna dikkat çeken Işık, gelen fazla talep sonrası ihracat için çalışmalara başladıklarını söyledi. Normal maskelerin 2-3 saatlik kullanım süresine dikkat çeken Işık, elektronik maskenin değiştirilebilir özelliği sayesinde ortalama 15 gün kullanabileceğini vurguladı. Elektronik maske ile daha yüksek koruma sağlanırken normal maske kullanım yoğunluğunun da azaldığı belirtildi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!