Yunanistan’da Ekonomik Kriz Derinleşiyor

Yunanistan'da Ekonomik Kriz Derinleşiyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Covid-19 salgınından ekonomik olarak en çok etkilenen ülkeler arasında yer alan Yunanistan’da kriz derinleşmeye devam ediyor. Ülkede 2021 yılında ekonomik toparlanmanın yaşanması için en önemli gelir kaynaklarından olan turizmin yeniden ivme kazanması beklenirken, Atina halkı ise bedava yemek kuyruğuna girecek duruma geldi. Ülkede yoksulluk artmaya ve ekonomik kriz derinleşmeye devam ederken hükümet ise silahlanmaya yönelik bütçeyi arttırıyor. Yunan medyası duruma olan tepkisini haber başlıkları ile dile getirdi.

Yunanistan Türkiye ile devam eden gerilime yönelik son dönemlerde silahlanma çalışmalarına hız kazandırdı. Ülkede derin bir ekonomik kriz yaşanmasına rağmen savunma bütçesi arttırılıyor. Geçtiğimiz aylarda sınır bölgesindeki askerlerin maaşlarının ödenmemesi ile gündeme gelen Yunanistan’da bugün ise bedava yemek için kuyruk oluşturan Atina halkı Yunan basınının manşetlerinde yer aldı. Krizin derinleştiği bu dönemde silahlanma çalışmalarına hız kesmeden devam eden Atina yönetimi ciddi eleştirilere maruz kalıyor.

Yunan Medyası Yoksulluğa Karşı Tepkili

Yunanistan’da ekonomik krizin derinleştiği ve halk nezdinde muhalif seslerin yükselmeye başladığı bu dönemde, Atina’da çekilen fotoğraflar durumun ciddiyetini ortaya koydu. Halkın refah seviyesinde yaşanan gerileme kritik bir seviyeye gelmeye başladı.

Yunanistan’da Selanik’in Polihni kentindeki bir restoran sahibi bugün bedava yemek kampanyası başlattı. Kampanyayı duyan halk ise bir tabak bedava yemek için kilometrelerce kuyruk oluşturdu. Bedava yemek için kuyruk oluşturan halkı görüntüleyen Selanik medyası ise durumu eleştirdi. Selanik’te yoksulluğun devam ettiğinin açıklandığı haberde Yunanistan’da krizin her geçen gün derinleşmeye devam ettiği belirtildi. Yunan medyasının yanı sıra halk da ekonomik kriz karşısında hükümete tepkili.

Sınır Bölgesindeki Askerlerin Maaş Alamadığı Açıklanmıştı

Yunanistan’da bugün medyaya yansıyan yemek kuyruğunun yanı sıra geçtiğimiz günlerde sınır bölgesindeki askerlerin maaş alamaması da halktan tepki toplamıştı. Yunan medyası tarafından yapılan haberlerde Meriç sınır bölgesindeki askeri birliklerde görev yapan askerlerin 6 aydır maaş alamadığı açıklanmıştı. 6 aydır maaş alamayan birliğin hükümete taleplerini bildirdiği mektup büyük ilgi görmüş ve hükümet bu nedenle de eleştirilmişti.

Krize Rağmen Savunma Bütçesi Arttırıldı

Sınır bölgesindeki askerlerin 6 aydır maaş alamadığı ve halkın bedava yemek için kuyruğa girdiği Yunanistan’da hükümet ise silahlanma için bütçesini arttırmaya devam ediyor. 2021 yılında savunma alanına yönelik bütçe arttırılmış ve silahlanmaya ayrılan pay 5 katına çıkarılmıştı. Türkiye ile gerilimli bir ilişki içinde olan Yunanistan halktan gelen tepkilere ve derinleşen krize rağmen silahlanma çalışmalarına devam ediyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!