Yunanistan’dan Kritik Turizm Kararı

Yunanistan'dan Kritik Turizm Kararı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Covid-19 salgın süreci dolayısıyla derin bir ekonomik kriz yaşayan Yunanistan, 2021 yılında toparlanma için umudunu turizm sektörüne bağladığını açıkladı. Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis 2021 yılında umutlarının turizm sektöründe olduğunu ve ekonomik toparlanmayı turizm sektöründeki gelişmeler ile sağlamayı planladıklarını belirtti. Covid-19 salgını sebebi ile 2020 yılını turizm bakımından olumsuz geçiren Yunanistan hükümeti 2021 yılında turizm açısından parlak bir yıl geçirmek için çalışmalara başladı. Hükümet 2021 yılında turizm sektöründe uygulanacak bazı kararları açıklamaya başladı.

Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis Yunan medyasından SKAI televizyonuna Covid-19 sürecinin turizm üzerindeki etkileri ve gelecek dönem turizm sektöründe atılacak adımlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Yunanistan’a yapılacak turistik gezilerde aşı belgesinin zorunlu olmayacağını açıklayan Theoharis, hızlı tanı testlerinin uygulanacağını belirtti.

Aşı Belgesi Olmayanlar Yunanistan’a Giriş Yapabilecek

Haris Theoharis Covid-19 salgını sebebi ile 2020 yılında Yunanistan’ın turizm gelirlerinin azaldığını ve turizm sektörünün yeniden ivme kazanması için adımlar atılmaya başlandığını aktardı. 2021 turizm sezonunda Yunanistan’a yapılacak girişlerde aşı belgesinin zorunlu tutulmayacağını açıklayan Theoharis, aşı belgesi olmayan kişilere hızlı tanı testi yapılacağını belirtti. Haris Theoharis açıklamalarında 2021 yılında Yunanistan turizminin hareketlenmesi noktasında aşı belgesinin zorunlu olmamasının ve hızlı tanı testlerinin uygulanmasının önemli noktalar olacağını belirtti.

Turizm Sektörünün İşleyişinde Değişiklikler Yaşandı

Yunanistan Turizm Bakanı Theoharis konuşmalarında 2020 yılında tüm dünyada etkili olan Covid-19 salgınını  turizm sektöründe de birçok değişikliğe sebep olduğunu belirtti. Turizm sektörünün işleyişinde ve tüketici alışkanlıklarında değişiklikler yaşandığını aktardı. Covid-19 salgın süreci sebebi ile artık kimsenin aylar öncesinden tatil için rezervasyon yaptırmadığını dile getiren Theoharis, sağlık alanındaki belirsizliklerin turizm üzerinde ciddi etkileri olduğunu aktardı. Turizm sektöründeki değişikliklere uyum sağlama konusunda zaman kaybetmek istemediklerini belirten Theoharis, sektörü hızlandırmak ve hareketlendirmek için çalışmaların başladığını belirtti.

Theoharis: 2021’de Turizm Beklentimiz Yüksek

Haris Theoharis’in değindiği diğer bir nokta ise 2021 yılında turizm sektöründen beklentiler ile ilgili oldu. Aşı belgesinin zorunlu tutulmama kararının turizmi olumlu etkileyeceğine inandığını belirten bakan, Yunanistan’ın yüksek bir turizm potansiyeli olduğunu ve bu potansiyelin doğru kullanılması için zaman kaybetmeden çalışmaları gerektiğini belirtti. Yunanistan ekonomisi için tek umutlarının turizm sektörü olduğunu aktaran Theoharis şimdiden diğer ülkelerin turizm temsilcileri ile iletişime geçtiklerini belirtti.

2020 Yılında Yunanistan Turizm Geliri %78 Düşmüştü

Yunanistan’da 2020 yılında salgın sebebi ile turizm sektörü ciddi bir sekteye uğradı ve yıllık turizm geliri %78 oranında geriledi. 2020 yılındaki turist sayısı bir önceki yıla göre %78 oranında düşerek ancak 3 milyon 900 bine ulaşabildi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!