Yüzde 9,11’lik Artış, Trafik Cezaları Güncellendi

Yüzde 9,11’lik Artış, Trafik Cezaları Güncellendi
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir Dairesi Başkanlığı tarafından 28 Kasım tarihinde yayımlanan Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde 2021 yeniden değerleme oranı olarak belirlenen 9,11’lik artış üzerinden en düşük ceza 113 lira olarak taşıma kapasitesi üzerinde yolcu taşıyan sürücülere uygulanacak. En yüksek ceza olarak belirlenen 35 bin 699 lira ise araç muayenesini işletme şartlarına uymadan üçüncü kez tekrarlayan araç sahiplerine uygulanacak. Bunların yanında aracında izinsiz şekilde ışıklı ve sesli uyarı sistemi kullanan sürücülere 1339 lira ceza kesilirken, sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse sürücüden bağımsız olarak araç sahibi de aynı miktarda ceza ödeyecek.

Park ve Duraklama Cezaları İle Yüksek Sesli Müziğe 144 Lira Ceza Kesilecek

Yeni güncellemeye göre park ve duraklama kurallarına dikkat etmeyenler, geçiş hakkına ve indirip bindirme kurallarına riayet etmeyenler ile trafikte yüksek sesli müzik dinleyenler ile emniyet kemeri kask ve koruma gözlüğü takmayanlar aynı sınıflandırmada yer alacak ve 144 lira trafik cezası ile cezalandırılacak. Bu cezaların yanında kırmızı ışık ihlali ve şerit ihlali yapanlar ile araç muayenesi yaptırmayan ve trafikte seyir halinde iken cep telefonu ile konuşanlara 314 lira ceza uygulanacak. Bisiklet ve elektrikli scooterı taşıt yolunda sürenler de aynı grupta yer alacak 314 lira ceza kesilecek.

Araç Yükleme Kurallarına Uymayanlara 7 Bin Liraya Kadar Ceza Kesilecek

Yetki verilmemiş olan taşımacılık hizmetlerinden yararlananlar için 446 lira ceza uygulanırken, taşınması özel izne bağlı olan tehlikeli maddeleri izin almadan taşıyanlar ve taşıttıranlar 607 lira trafik cezası kesilecek. Sürücü belgesinin süresi dolmuş olanlar ile belge şartlarına aykırı şekilde araç kullananlar ise 543 lira ceza ödemesi yapacak. Sürücü belgesinin yanında aracına niteliklere aykırı durumlarda plaka takanlar, farklı okunma veya okunmamasına sebebiyet verenler 551 lira plaka değişikliği cezası ödeyecek.

Hız Sınırı Aşımı ve Alkol Kullanımı Cezaları da Güncellendi

2021 yılı trafik cezaları kapsamında hız sınırlarını yüzde 30’dan yüzde 50’ye kadar aşan, yaya ve okul geçişlerinde yavaşlamayan ve geçiş hakkı tanımayan, yayalara öncelik vermeyenler hakkında 625 lira hız sınırı cezası kesilecek. Hız sınırıyla beraber kış lastiği kullanımının zorunluğu olduğu taşımacılıkta kural ihlalinin cezası 835 lira olarak belirlendi. Hız sınırını yüzde 50’den fazla aşanlar ile alkollü araç kullandığı ilk kez tespit edilen sürücüler için 1339 lira ceza kesilecek. Alkollü araç kullandığı ikinci kez belirlenen sürücüler 1679 lira ceza ödeyecekken, korsan yolcu taşımacılığı yapanlar 1339 liradan 6 bin700 liraya kadar ceza ödeyecek. Trafiği tehlikeye düşürecek hareket olarak kabul edilen drift atanlar da 6 bin 700 lira trafik cezası ile karşılaşacak.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!