Yüzde 99.9 Etkili Covid-19 Dezenfekte Cihazına Talep Arıyor

Yüzde 99.9 Etkili Covid-19 Dezenfekte Cihazına Talep Arıyor
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Van İş Geliştirme Merkezi bünyesinde faaliyet gösteren mühendisler tarafından koronavirüs ve birçok bakteri türü üzerinde etkili olan cihaz üretildi. İŞGEM’de görevli İran asıllı Yüksek Makine Mühendisi Dr. Mehrdad Fojlaley ürettiği cihaza ilişkin bilgiler verdi. Gelişen nano ve plazma teknoloji sistemleri kullanılarak geliştirilen cihazın koronavirüs ile birlikte havada asılı bulunan bakterilere karşı da etkili olacak şekilde donatıldığını ifade etti. Geniş araştırmalar ve çalışmalar sonucunda üretilen hava dezenfekte cihazının üretiminin Covid-19 salgının Türkiye’de etkili olaya başladığı dönemde üretildiğini belirten Fojlaley, birçok Avrupa ülkesinden gelen taleplerin artmaya başladığını söyledi.

Laboratuvar Testleri Tamamlandı

Fojlaley, ürettiği hava dezenfekte cihazının salgının Türkiye’de etkili olmaya başladığı ilk günlerde geliştirdiğini belirtirken, laboratuvar çalışmalarına da değindi. Hava dezenfekte cihazının tüm test aşamalarından geçtiğini ifade etti. Cihazın güvenilirliğini ortaya koymak için önce İngiltere sonra da Dubai’de bulunan akredite laboratuvarlarında doğrudan koronavirüs ve influenza virüsleri üzerinden teste tabii tutulduğunu anlattı. Yapılan testler sonucunda nano teknoloji ve plazma teknolojisi kullanılarak üretilen cihazın hedefine ulaştığı bildirildi. Cihazın koronavirüs ve havada bulunan bakterilere karşı yüzde 99.9 oranında yok etme gücüne sahip olduğu raporlarda belirtildi.

Yoğun Talepler Gelmeye Devam Ediyor

Geliştirilen cihazın tabii tutulduğu laboratuvar testlerinden de olumlu sonuç alınmasının ardından onay verildiğini belirten Fojlaley,  cihaza olan ilginin ve paralel olarak taleplerin arttığını söyledi. Taleplerin çoğunluğunu Avrupa bölgesinin oluşturduğunu belirten Fojlaley, İngiltere ve Hollanda’dan yoğun talep olduğunu dile getirdi. Taleplere yanıt olarak İngiltere, Hollanda ve İsveç ülkelerine ihracat yapıldığını söyleyen Fojlaley, ihracat yapılan ülke sayısının ve miktarının artmasını beklediklerini söyledi.

 Avrupa’dan Sonra Sırada Amerika Var..

İngiltere ve Dubai’nin akredite laboratuvarlarında yapılan testlerin olumlu sonuçlarından sonra İran Sağlık Bakanlığı tarafından da cihaz için onay alındığını belirten Fojlaley, cihazın ihracatı için herhangi bir engel bulunmadığını ortaya koydu.  Cihazın havada asılı bulunan ve yüzey üzerindeki tüm bakterilere karşı yüzde 99,9 etkili olduğuna dikkat çeken Fojlaley, cihazın seri üretimine başlandığını açıkladı. ISO 9001, ISO 13485 ve CE üretim belgeleri ile birlikte cihazın ihraç edildiğini belirtti. Avrupa’dan gelen yoğun talepleri hatırlatan Fojlaley, cihazın İngiltere, Hollanda, İsveç ve İran’a ihraç edildiğini söyledi. Yeni hedeflerinin cihazın Avrupa ülkeleri ile beraber Amerika’ya ihraç etmek olduğunu söyleyen Fojlaley, bu hedef için yeni çalışmaların yapılacağının altını çizdi.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!