Zorunlu Karşılık Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı

Zorunlu Karşılık Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı
Subscribe

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kasım ayının son işlem haftasının da son gününde dolar hareketliliğini sürdürdü. Dün güne 7,95 TL seviyesinden giriş yapan dolar kuru günü 7,87 TL seviyesinde kapatmıştı. Dün gece TCMB’nin aldığı zorunlu karşılık kararı ile gözler son işlem gününde kurun bu karar nasıl tepki vereceğine çevrildi.  Gece alınan kararın ardından dolar/TL kuru güne 7,88 TL seviyesinde ve Euro/TL kuru da güne 9,40 seviyesinde giriş yaptı. Ardından sabah saatlerinde dolar kuru 7,78 TL seviyesine geriledi. Euro kuru ise 9,29 TL seviyesine geriledi.

Zorunlu Karşılık İle %2 Artış Getirildi

TCMB, bankaların bağlı olduğu “zorunlu karşılık” oranlarını dün gece aldığı karar ile TL ve yabancı para cinsi mevduatlarda 2 puan artırdı. Türk Lirası zorunlu karşılık oranı vadesiz 1 ay ve 3 aya kadar vadeli hesaplar için %4 oranından %6 oranına yükseltildi. Yabancı para cinsi zorunlu karşılık oranı vadesiz, 1 yıla kadar vadeli hesaplarda %17 oranından %19 oranına yükseltildi. Merkez Bankası’nın dün gece aldığı karar, Resmi Gazete’de yayımlandı. Zorunlu karşılık oranı mevduat kabul eden bankaların, bu mevduatlarda karşılık olarak Merkez Bankası’nda bulundurmak zorunda oldukları mevduatların oranıdır. Haliyle bu oranlardaki artış, normal şartlarda parasal sıkıştırma manasına gelir. Türk Lirası ve döviz cinsi likidite sıkıştırması bir bakıma, piyasa başıboş şekilde dolanan parayı çekmek, bağlamak adına yapılan bir hamledir ve normal şartlarda, döviz kurunun artışını engellemek için yapılır.

Daha Önce Aynı Karar Ters Tepmişti

Bir diğer yandan özellikle, son iki senede Türkiye’de bu kararın ters etki yarattığı da gözlemlendi. Paranın piyasalardan çekilmesi ile birlikte spekülatif gelişen artışın, daha fazla ivme kazandığına şahit olundu. Bu neden ile bugün bu döviz kurlarının bu karar ne tepki vereceği bilinmiyor ve merakla bekleniyor. Güne 7,88 TL seviyesinde başlayan dolar sabah saatlerinde 7,78 TL seviyesine gerilemiş olsa da bu kararın orta ve uzun vadede nasıl etkileri olacağı bekleniyor.

Covid-19 Vakaları Ekonomi Piyasalarını Tedirgin Ediyor

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Kasım ayında Ekonomik Güven Endeksi’nin yüzde 3,5 oranında azalarak 89,5 değerine düştüğünü açıkladı. Bununla birlikte hem yurtiçinde hem de dünyada Covid-19 vakalarındaki artış, kısa vade adına ekonomi piyasalarını tedirgin ediyor. Buna karşılık ilaç firmalarından gelen virüse karşı olumlu aşı haberleri, risk iştahında artışa neden oluyor. 19 Kasım tarihinde TCMB’nin faiz artırım kararı kurda düşüşleri başlatmıştı ancak bu düşüşler kalıcı olmadı ve kur tekrar yükseliş trendine geçti. Ardından dün gece gelen zorunlu karşılık kararı ile yine bir düşüş gözlemlendi. İlerleyen günlerde kurun nasıl bir yön belirleyeceği bekleniyor.

Respond To This Post

asdas
Giriş Yap

To take advantage of HaberGEL privileges, log in or create an account, and it's completely free!